×

Попередження

Неможливо завантажити XML-файл

Обслуговувати у львівських магазинах та ресторанах тепер будуть першочергово українською

Це передбачає ухвала, яку сьогодні одноголосно підтримали депутати Львівської міської ради. Проект ухвали розробили спільно з активістами партійці Української Галицької Партії в межах ініціативи “Геть від Москви!” щодо захисту української мови у Львові.

Вперше проект ухвалу у ЛМР зареєстрував депутат від УГП Мирослав Данилків ще у липні 2017 року. Проте його вперто не включали в порядок денний сесій ЛМР. Лише за третім разом проект рішення було, нарешті, подано на розгляд пленарного засідання сесії ЛМР.

 “Дивно, що на 27 році незалежності ми далі боремося за те, щоб українська мова зайняла відповідне місце, яке вона має займати. Цією ухвалою ми не вигадуємо нічого нового, просто деталізуємо законодавство, яке існує в Україні: Конституцію, Закон про мови, Закон про захист прав споживача. Ми маємо знати, як діяти, якщо порушуються наші мовні права. Питання мови дуже важливе, бо воно зачіпає духовну сутність людини. Якби була у нас відповідна політика щодо мови на початку незалежності, то, я впевнений, не було б війни. Тому така ухвала є більш ніж на часі. І взагалі добре було б переглянути й Закон про мови, бо, ми знаємо, що авторами нинішнього закону є, фактично, вороги України”, - сказав у своїй доповіді під час пленарного засідання ЛМР депутат Галицької партії Мирослав Данилків.

Актуальність ухвали викликано тим, що в Україні досі не прийняли адекватного патріотичного закону, який би врегулював статус державної мови. Досі діє так званий закон Ківалова-Колєсніченка, який прийняли 2012 року і його досі розглядає Конституційний суд та не скасувала Верховна Рада.

Я на 100% підтримую ініціативу Української Галицької Партії щодо врегулювання мовної політики у Львові. Наразі, на жаль, бачу бездіяльність ВРУ щодо нового мовного закону. Тому вважаю, що прийняття такої ухвали на місцевому рівні є дуже потрібним кроком для реального дотримання мовних прав громадян, які у Львові сьогодні також часто порушують”, - відмітив Святослав Літинський, відомий громадський активіст, борець за права української мови.

Ухвала

  1. покликана врегулювати питання функціонування української мови у публічному просторі і визначити її як обов’язкову у сфері обслуговування, торгівлі, закладах громадського харчування;
  2. також українська мова є обов’язковою для посадовців і представників органів як державної, так і місцевої влади;
  3. усі вивіски і атрибутика суб’єктів господарювання (підприємців) має бути виконана українською мовою, за винятком випадків, коли вивіска розміщена як торгова марка, зареєстрована іноземною мовою.
  4. за будь-яких умов обслуговування, за замовчуванням, має відбуватися українською мовою. Є винятки: коли сам споживач просить про те, щоб його обслужили іноземною мовою і таку можливість може забезпечити надавач послуг;
  5. також в ухвалі прописаний обов’язок до продавців продавати товари з маркуванням українською мовою. Це важливо, бо сьогодні постачальники і продавці товарів дуже часто оминають цю вимогу законодавства. І часто покупці бачать на товарах маленькі наліпки, на яких дрібним шрифтом українською коротко написано інструкцію, склад, але сам товар повністю маркований іноземною. Це позбавляє споживача права на отримання інформації державною мовою.