×

Попередження

Неможливо завантажити XML-файл

Дала нам Чехія чоловіка із золотим серцем

Під такою назвою у четвер, 12 жовтня, у концертній залі  Львівської філармонії відбудеться концертна програма  хору та оркестру заслуженої академічниї капели України «Трембіта», присвячена 160-річчю від дня народження видатного чесько-українського етнографа ФрантішекаРжегоржа». Диригент-постановник Микола Кулик. За участю Ірини Швайківської. Початок концертної програми  о 19:00 год.

Про цю подію напередодні концерту під час прес-конференції розповівРоман Грицевич, депутатЛьвівської міської ради.  Учасники прес-конференції: Микола Кулик, заслужений діяч мистецтв, художній керівник Державної заслуженої академічної капели України «Трембіта»; Михайло Перун, директор Фундації «Андрей»; Ярослав Карпюк, голова українсько-чеського Товариства ім. ФрантішекаРжегоржа у Львові розповіли про  призабуту постать чесько-українського етнографа і значення його доробку для України.

За словами Михайла Перуна, постать   ФрантішекаРжегоржа є маловідомою і призабутою в Західній  Україні. І настав час нам розповісти про нього.Адже в кінці ХІХ століття Україна, як і тепер, шукала мости з Європою, шукала себе. А Франтішек займався промоцією України та української культури в європейську сім»ю - наголосив професор богослов»я Михайло Перун.

Ярослав Карп’юкмає чеське коріння, але живе в Україні і воює в АТО.   Він розповів, шо  найближчими товаришами ФрантішекаРжегоржа були Іван Франко, Володимир Шухевич, Михайло Павлик, Ольга Кобилянська, Євгенія Ярошинська.   У фондах  Наукової бібліотеки ім.Стефаника у Львові ще досі зберігається його бібліотека (2000 книг), яку ФрантішекРжегорж, як почесний у ті часи член «Просвіти»,  подарував Львову.

Микола Кулик наголосив: «Ця людина,  за 41 рік життя чітко усвідомила свою місію, і усе те, що має зробити на цій землі. Для Чехії він є звичайним етнографом, а для України послом української культури».

 

Довідка. Видатний чесько-український етнограф ФрантішекРжегорж народився 16 грудня 1857 року  біля ГрадецКралове. У 1887 році після закінчення реальної школи він переїхав з батьками в село Вовків біля Львова. Родина Ржегоржів працювала над організацією сільськогосподарського виробництва. ФрантішекРжегорж обрав інший шлях і став тим, хто багатогранно і значимо відкрив Європі і світу життя українців у другійполовині 19-го століття. Плодом його діяльності стали понад 500 публікацій про Україну до провідних видань Чехії.