×

Попередження

Неможливо завантажити XML-файл

Твій бюджет участі: досвід Личаківського району

У середу, 15 травня, у студії медіа-хабу «Твоє місто» відбувся черговий ефір з циклу «Твій бюджет участі». Цього разу секретами успіху проектів-переможців Громадського бюджету Львова ділилися автори проектів  Личаківського району.

Начальник управління «Секретаріат ради» ЛМР Юрій Лукашевський наголосив на тому, що Громадський бюджет є найбільш популярною формою громадської участі, після виборів, у житті міста. Торік, як і в попередні роки, робоча група за участі депутатів, авторів великих проектів і посадовців ЛМР –  напрацювала зміни до Положення про Громадський бюджет, аби зробити його  більш зрозумілим і зручним для мешканців. Зміни затвердили депутати на сесії ЛМР. «Ці зміни – це колективна робота. Їх напрацювали за результатами опитування авторів проектів, обговорили на громадських слуханнях», - зазначив Юрій Лукашевський. Серед змін – виділення в одну категорію  освітніх і медичних проектів, збільшення верхньої планки малого проекту до 600 тис. грн. Загалом ці зміни не є кардинальними, а такими, що назріли під час практичного втілення проектів. Їх пропонували самі автори проектів.

Далі Юрій Лукашевський розповів про особливості проектів Громадського бюджету у Личаківському районі нашого міста. За словами посадовця, цей район не належить до тих, де подавали найбільше проектів, але він є найбільш цікавим для стартапів. За його інформацією, цього року у Личаківському районі реалізовують 8 проектів. Це однакова кількість з іншими районами.

Детальніше про проекти розповіли їхні автори. Зокрема, директор СЗШ № 42 Микола Король поділився досвідом, як школі вдавалося перемагати три роки поспіль. «Громадський бюджет у 2016 році був для школи ковтком свіжого повітря, бо будь-який навчальний заклад потребує додаткового фінансування, щоб створити комфортні умови для навчання наших дітей.  По-перше, у школі досконало вивчили положення про Громадський бюджет, аби знати всі нюанси. Відразу порадилися з великою громадою Майорівки, і створили у 2016 році перший проект «Забезпечення безперешкодного доступу до будівлі СЗШ № 42 м. Львова», - розповів директор навчального закладу. 

«У громадському бюджеті немає бюрократії. Ми переконалися у його прозорості. Порядок розгляду проектів проходить швидко. Зрозуміла організація голосування. У перші роки у деяких мешканців було побоювання щодо голосування через ІД-картки, але це не так суттєво. Уся батьківська громада, вчителі зацікавлені, усі спостерігають за процедурою голосування, адже уся процедура висвітлена», - розповів Микола Король. Директор школи поділився досвідом, як йому вдається залучати людей до підтримки проектів: «Нашій школі 55 років, ми знаємо тих людей, які навчалися у нашому закладі. Також є багато мешканців, які готові підтримати, але їх потрібно знайти. Найголовніше – людям вдало роз’яснити. Звісно, у цій роботі величезну роль відіграє педагогічний колектив, який повинен бути генератором у цьому просвітницькому процесі. Люди слухають педагогів, тому що їх поважають. В етапі реалізації важливо знайти порядних підрядників. Загалом у нас є необмежена кількість проектів, а про те, який із них подати, ми радимося із громадою та педрадою. Далі збираємося на зустріч з батьками та мешканцями прилеглих територій».

«Проекти дають можливість об’єднати людей. Це не тільки для міста, а й для цілої держави позитивне явище», - зазначив Микола Король.

Про ті зміни, які отримали у результаті реалізації Громадського бюджету, а також про виклики, з якими зіштовхнулися розповіла директор ДНЗ «Веселка» Людмила Андриц.  Відтак у 2017 році ДНЗ «Веселка» подав проект і виграв. Результат – оновлені дитячі майданчики з прекрасними ігровими спорудами. На цьому не зупинився і на наступний рік подав проект з облаштування території і заміни бруківки. Знову здобув перемогу, запорукою якої є велике бажання голосувати, не опускати руки і потужні команди - працівники і батьки. Уже через два тижні почнуть облаштовувати бруківку. Але у садочку не зупиняються на досягнутому, мають великі плани. 

Остап Готь - представник Інституту активної громади, який діє у Винниках, розповів про те, що реалізуються чотири проекти, до яких були залучені учасники громадської організації. Сильною стороною роботи у конкурсі вважає те, що до виконання проектів залучають людей, які мають досвід з тих чи інших сфер; працюють разом у команді, і якщо є помилки, то не бояться їх виправляти. Серед перших успішно реалізованих проектів Остап Готь назвав проект щодо створення громадського простору біля дитячої бібліотеки у Винниках. Цього року перемогу здобув проект зі створення школи з єдиноборств для дітей. Два роки тому виграли конкурс Громадського бюджету зі створення мережі сучасних велопарковок для учнів та молоді Львова-Винник.

Начальник управління "Секретаріат ради" ЛМР Юрій Лукашевський, резюмуючи результати ефіру, відзначив: «До реалізації проектів Громадського бюджету є прискіплива увага міського голови, депутатів і громадськості. Зараз у нас усі проекти реалізовують згідно з графіками, чотири уже завершені, стосовно одного є зауваження суду. Ми маємо розуміння людей, посадовців. Плануємо, що у липні буде прийнята Бюджетна резолюція, відповідно до якої буде визначено, яку частку становитиме Громадський бюджет у бюджеті розвитку Львова. Переконаний, що ця цифра не буде меншою, ніж цьогоріч. Адже, як бачимо, є великий запит і є спроможність. Сподіваюся, що це буде гідна для м. Львова цифра».

Нагадаємо, що з 15 серпня до 15 вересня будуть прийматися проекти на новий етап Громадського бюджету.

 

Надія Гербовка.

15.05.2019.