×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 123
Неможливо завантажити XML-файл

Вільнюс (Литва)

b_721_457_16777215_00_images_others_Vilnius.jpg

Фото з сайту: http://1dollartrip.com 

Площа – 401 км²

Населення –  527 930 осіб

Вільнюс (лит. Vilnius) — столиця Литви і найбільше місто країни, розташоване на південному сході Литви при впадінні річки Вільня в річку Няріс.

www.vilnius.lt 

 

Історія міста

1323 року поселення на місці сучасного Вільнюса вперше згадується в листі великого князя литовського Гедиміна, в якому той називає Вільнюс своїм «стольним градом». У стародавніх історичних письменах переважає назва Вільня, Wilnia, Vilna. У литовських пам'ятках писемності 1600, 1653 та пізніших років зустрічається варіант Vilnius.З 1940 року Вільнюс був столицею Литовської РСР, а після розпаду СРСР став столицею незалежного країни.У2009 році Вільнюс був культурною столицею Європи.

 

Визначні місця

Гордість Вільнюса – архітектура Старого міста, яка належить до списку світової спадщини ЮНЕСКО.Ворота Світанку (Аушрос Варту або Гостра Брама) — єдині з дев'яти оборонних воріт Вільнюса, що збереглися донині. У каплиці тут знаходиться головна святиня Литви та Білорусі — образ Остробрамської Божої Матері. Це одна з небагатьох ікон, де Діва Марія зображена без маленького Ісуса. У старому місті можна оглянути Замок Гедимінаса, названий так на честь засновника міста, – в ньому розташувалася одна з секцій Національного музею Литви, присвячена історії столиці, а з його вершини відкривається один із кращих видів на Вільнюс.

Ужупіс, або Заріччя — район, з трьох боків оточений річкою Вільняле. Це місце особливих людей: художників, поетів, скульпторів та майстрів альтернативного мистецтва, їхніх студій та музеїв. Вони оголосили цю землю республікою і написали власну Конституцію, яку вибили на пластинах у кафе «Рідні стіни». Серед її положень: людина «не має права зазіхати на вічність», «має право нічого не розуміти», «не має права на насильство».

Найбільший і найскладніший архітектурний ансамбль міста – комплекс Вільнюського університету, який формувався починаючи з 1570 року і складається з 13 будівель у кілька корпусів, включаючи костел Св.Іоанна, дзвіницю та 13 двориків.

У Вільнюсі налічується близько шістдесяти різноманітних національних, міських, відомчих і спеціалізованих музеїв: Музей Банку Литви, Митний музей, Музей прикордонників, Музей жертв геноциду, Художній музей Литви; Галерея зарубіжного мистецтва в Палаці Радзивілів; Музей прикладного мистецтва в Старому Арсеналі - частини Нижнього Замку; Національна художня галерея, Національний музей Литви, Башта замку Гедиміна; Будинок-музей Казіса Варняліса; Музей театру, музики та кіно в малому палаці Радзивилів, у якому в 1795-1810 роках діяв перший публічний театр міста та інші.

У Вільнюсі є чимало театрів: Національний театр опери та балету Литви, Державний молодіжний театр Литви, Національний драматичний театр Литви, Російський драматичний театр Литви, Вільнюський малий театр, Театр Оскара Коршуновас, Вільнюський дитячий театр "Лельо", а також Національну філармонію Литви.

У Вільнюсі кілька десятків древніх храмів різних конфесій. Серед них старообрядницька церква Покрова Пресвятої Богородиці, кафедральний собор Св. Станіслава, який є одним із знаків містечка, костел Св. Анни в готичному стилі, собор Св. Петра і Павла в стилі бароко. Багато з цих церковних і православних храмів і монастирів представляють собою монументи культури і архітектури.

 

Культурні заходи

У Вільнюсі проходить досить багато цікавих подій особливо влітку. Одним з найяскравіших заходів вважається Міжнародний ярмарок мистецтва, де свої експозиції представляють галереї Литви та інших країн світу. Любителі ярмарків не відмовлять собі в задоволенні відвідати барвистий ярмарок святого Варфоломія. Середньовічна атмосфера, театральні вистави і, звичайно, сувеніри та майстер класи - все це можна знайти на Ратушній площі 27 серпня.

У липні в місті відзначається день держави, коли в старому місті проходять дні живої археології, збираються майстри древніх ремесел, лицарі і музиканти.

Найбільша подія міста – Міжнародний літній фестиваль Христофа, в рамках якого проводяться до 50 різних концертів. Сюди з'їжджаються сотні виконавців з усієї Литви та інших країн.

 

Міста-партнери: Біла Церква (Україна), Астана (Казахстан), Ольборг (Данія), Брюссель (Бельгія), Братислава (Словаччина), Будапешт (Угорщина), Чикаго (США), Кишинів (Молдова), Дніпропетровськ (Україна), Донецьк (Україна), Дуйсбург (ФРН), Дублін (Ірландія), Единбург (Великобританія), Ерфурт (ФРН), Ґданськ (Польща), Гуанчжоу (Китай), Іркутськ (Росія), Стамбул (Туреччина), Йоенсуу (Фінляндія), Київ (Україна), Краків (Польща), Лодзь (Польща), Любляна (Словенія), Львів (Україна), Медісон Вісконсин (США), Мінськ (Білорусь), Москва (Росія), Нікосія (Кіпр), Осло (Норвегія), Палермо (Італія), Павія (Італія), Пірей (Греція), Прага (Чехія), Рейк'явік (Ісландія), Рига (Латвія), Санкт-Петербург (Росія), Зальцбург (Австрія), Стокгольм (Швеція), Страсбург (Франція), Тайбей (Тайвань), Таллінн (Естонія), Тбілісі (Грузія), Тірана (Албанія), Торонто (Канада), Валлетта (Мальта), Варшава (Польща).

Співпраця зі Львовом

Угоду про співпрацю було підписано 7 березня 2014 року.

Основні сфери співпраці:

  • наука і техніка;
  • освіта, культура та мистецтво;
  • туризм і спорт;
  • охорона навколишнього середовища;
  • охорона здоров’я та соціальний захист населення;
  • енергетика, інженерне забезпечення та комунальне господарство;
  • транспорт та зв’язок;
  • рестраврація та збереження архітектурних пам’яток;
  • стратегічне планування розвитку міста.