×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 123
Неможливо завантажити XML-файл

Люблін (Республіка Польща)

b_640_386_16777215_00_images_stories_citypartners_6.jpg

Площа – 147,45км²

Населення – 348 567 осіб.

 

Люблін (пол. Lublin) — адміністративний центр Люблінського воєводства, розміщений в східній частині Польщі на річці Бистриця. Місто знаходиться на відстані 175 км від столиці Польщі Варшави та 100 км від українсько-польського кордону.

 

Історія міста

Перші письмові згадки про Люблін датовані 1198 роком. Під час правління князя Владислава Локєтка  (1317 р.), місто отримало Магдебурзьке право. Місто було засноване поселенцями в VI столітті на пагорбі Чвартек. У X столітті Люблін став містом-укріпленням, для забезпечення захисту зі сходу. Тільки в період 1-ої світової війни Люблін потрапляє під владу Німеччини та Австро-Угорщини. 24 липня 1944 року в місто ввійшла радянська армія і місто стало тимчасовою столицею контрольованої комуністами Польщі. 23 жовтня 1944 року в Любліні був заснований університет Марії Склодовської-Кюрі. В січні 1945 року столиця була перенесена в Варшаву. Сьогодні, Люблін — центр Люблінського Воєводства, найбільше місто та промисловий, культурний і науковий осередок у Східній Польщі.

 

Визначні місця

Місто має майже 700-літню історію та унікальні архітектурні пам'ятки. У давнину Люблін належав до великих європейських торгових міст, адже саме через нього пролягав важливий торговий шлях від Чорного до Балтійського моря, і з яким перетиналася тут королівська дорогаз Вільнюса до Кракова. Зокрема Старе місто є одним з найкрасивіших у Польщі. Вхід до нього проходить через Краківську Браму, XIV ст. - міська оборонна вежа, що стала історичним символом Любліна. У середині Старого міста знаходиться багато архітектурних пам'яток різних епох, зокрема площа Ринок з будинками-кам'яницями, Коронний Трибунал, базиліка і монастир отців Домініканців. Якщо вийти зі Старого міста через Браму Гродську – можна потрапити прямо до Люблінського Замку, в якому зараз знаходиться Люблінський музей. Від середньовічного замку збереглися тільки башта, яку називають донжоном, Каплиця Святої Трійці та залишки, так званої, Єврейської башти. У давнину замок виконував оборонну функцію та був однією з найкращих королівських резиденцій у Польщі. Саме тут підписувалася Люблінська Унія (1569 р.).

Відомий Люблін і як місто науки. Найстаршим навчальним закладом Любліна була заснована у 1567 році єврейська академія Талмуда, яку у XX сторіччі називали Школою Мудреців. У 1918 році засновано Люблінський Католицький Університет. Найвідомішим його студентом і професором був Кароль Войтила – пізніше Папа Іван Павло II. Понад півсторіччя у Любліні діють інші шановані навчальні заклади: Університет Марії Склодовської-Кюрі, Медична Академія та Сільськогосподарська академія. Від 2001 року діє Європейська колегія Польських і Українських Університетів – зародок Польсько-Українського Університету.

 

Культурні події

Люблін має глибокі театральні традиції, що ґрунтуються на багатокультурній спадщині і революційній енергії сучасних мистецтв. Щороку на міжнародному Фестивалі «Театральні конфронтації» демонструються вистави авторських театрів з різних континентів. Люблінський авторський театр Лєшека Мондзіка належить до найвизначніших світових явищ у сучасному театрі й візуальному мистецтві.

Щороку в серпні у Старому місті проходить Ягеллонський ярмарок – відроджена середньовічна традиція зустрічі торговців з Європи та Азії. Це – історична інсценізація: на вулицях грає старовинна музика, друкують книги на дерев’яному пресі, чеканять древні монети, а з костельної вежі звучать сигнали ріжків, під які в часи середньовіччя закривали та відкривали міські ворота.

Міста-партнери: Алькала-де-Енарес (Іспанія), Дебрецен (Угорщина), Дельменхорст (ФРН), Берестя (Білорусія), Ері (США), Гренада, Івано-франківськ (Україна), Цзядін (КНР), Цзяоцзо (КНР), Ланкастер (Великобританія), Львів (Україна), Луцьк (Україна), Луганськ (Україна), Мюнстер (ФРН), Нансі (Франція), Нові Сад (Сербія), Нюкебінґ Фальстер (Данія), Омськ (Росія), Перник (Болгарія), Паневежис (Литва), Рамалла (Палестина), Рішон-ле-Ціон (Ізраїль), Рівне (Україна), Старобільськ (Україна), Суми (Україна), Тбілісі (Грузія), Тільбург (Нідерланди), Візеу (Португалія), Віндзор (Канада), Тімішоара (Румунія).

 

Співпраця зі Львовом

Угоду про співпрацю між містами Львів та Люблін підписано 15 січня 2004 року.

Декларацію про організацію зустрічей депутатів місцевих рад міст Любліна та Львова підписано 5 червня 2009 року. Важливими документами, які стали підгрунтям для поглиблення співпраці між містами, є Декларація про основні напрямки співпраці Львова та Любліна у 2009 – 2010 роках та Декларація про основні напрямки співпраці Львова та Любліна у 2011 – 2015 роках.

Основні сфери співпраці:

  • посилення діалогу та розвиток місцевого самоврядування;
  • культура, туризм та спорт;
  • економічна співпраця;
  • житлово-комунальне господарство та інфраструктура;
  • освіта, наука і соціальний захист;
  • розвиток громадянського суспільства.

 

У 2009 – 2011 роках було проведено чотири Спільні Сесії міських рад Львова та Любліна, в рамках яких обговорювались стратегічні напрямки розвитку співпраці між містами.

У квітні та жовтні 2013 року депутати Львівської міської ради та Ради Міста Люблін, члени постійних комісій з питань медицини, освіти та сім’ї, брали участь в круглому столі «Госпісна допомога дорослим і дітям».

У березні 2014 року Рада Міста Люблін за підтримки управління Секретаріат ради та депутатів ЛМР провела у Любліні фото виставку “Дорога до свободи. Євромайдан. Україна.”   

 

Фото з сайту: http://faktysvitu.com.ua/