×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 123
Неможливо завантажити XML-файл

Вроцлав (Республіка Польща)

4.jpg

Площа – 292,92 км²
Населення – 631 235 осіб.
www.wroclaw.pl

Вроцлав (пол. Wrocław) – розміщений на південному-заході Польщі близько 120 км від Чехії і 160 км від Німеччини, у центрі Сілезької низовини, біля підніжжя Судет над річкою Одрою. Вроцлав є містом 12 островів і 112 мостів. З огляду на те, що місто розташоване над річкою та має багато містків та кладок, його називають «Польською Венецією». У 2016 році місто буде культурною столицею Європи.

Історія міста

Місто було засноване чеським князем Вратіславом I (правив у 915—921 рр.) і вперше записане під цією назвою в 1000 році. Ранні записи свідчать, що середньовічна назва міста була Vratislav в чеських джерелах і Wrocisław в польських. Пізніше поляки спростили вимову від Wrocisław до Wrocław. Перша згадка про місто була у 98 році нашої ери (Тацит) і в 150 році в праці «Магна Німеччина» (Птолемей). На початку V ст. в околицях Вроцлава оселилося плем’я вандалів – Силінг, яке і дало назву сілезійскому регіону. Назва ж Вроцлав походить від імені засновника міста, чеського князя Вратіслава і буква «W» в гербі міста вважається його вензелем.
До 990 року вся Сілезія була завойована польським князем П’ястів Мешко I, а в 1000 році його син, знаменитий Болеслав Хоробрий і римський імператор Оттон III заснували в місті римо-католицьке єпископство. Саме з цієї дати офіційно відраховують вік міста, незважаючи на його більш давнє існування.

Визначні місця

Ринкова площа Вроцлава — одна з найбільш історично примітних і прекрасних ринкових площ Європи. Поблизу площі знаходяться готичні костели: св. Єлизавети – колишній парафіяльний костел і місце поховання вроцлавських патриціїв і св. Марії Магдалини, з одним з найстаріших і найпрекрасніших романських порталів у Центральній Європі. Неподалік від площі розташована будівля Вроцлавського університету виконана в стилі бароко з Леопольдінскім залом всередині, прикрашеним унікальним живописом і штукатуркою, а також Університетський костел з прекрасними фресками.

Цікаво також оглянути побудований на початку минулого століття Народний зал, що має назву “Зал Сторіччя” і занесений в список світової культурної спадщини ЮНЕСКО, а також ботанічний сад та Щитніцькі парк, з єдиним в Європі японським садом. Можна також прогулятися по вроцлавському парку Планти – своєрідному поясу зелені, розташованому уздовж найдовшого міського рову (3860 метрів) в Європі.

Неможливо оминути увагою колиску Вроцлава – Тумський (Соборний) острів. Тут і величний готичний собор Св.Іоанна Хрестителя з оглядовим майданчиком на башті, й найстаріша з міських церков - невелика базиліка Святого Егідія.

Вроцлав є батьківщиною найстарішої Свідніцької пивної таверни «Piwnica Swidnica» в Європі, яка знаходиться в підвалі міської ратуші Вроцлава.

Особливу увагу привертають вроцлавські гноми або краснолюдки (пол. Wrocławskie krasnale) – назва бронзових статуеток-гномів, встановлюваних у Вроцлаві з 2001 року, кількість яких постійно зростає. Гноми є однією з туристичних візитівок міста.

Культурні події

Вроцлав – місто, в якому культура відіграє особливу роль. У місті діють опера, оперета і численні театри. Тут працював зі своїм експериментальним театром “Лабораторія” Єжи Гротовський і автор вроцлавського театру пантоміми Генрік Томашевський. Тут також організовуються великі культурні заходи, такі як фестиваль акторської пісні і фестиваль “Вратіславія Кантанс”. У лютому відбувається фестиваль Сучасної польської музики, в березні — фестиваль акторської пісні, в травні — джазовий фестиваль, у червні та липні — Вроцлав «non stop» з великою кількістю шоу та інших заходів.

У Національному музеї на особливу увагу заслуговують картини Яна Матейка, Яцека Мальчевського, а також Рацлавицька панорама – одна з найбільших в Європі. Її довжина 120 м, а висота 5 м. Панорама відтворює Рацлавицьку битву, в котрій поляки під командуванням Тадеуша Костюшка розбили царські війська. Цей витвір мистецтва було перевезено зі Львова до Вроцлава в 1946 році і лише через 39 років влада дозволила її демонструвати для відвідувачів.

Міста-партнери: Вісбаден (ФРН), Дрезден (ФРН), Шарлот (США), Гвадалахара (Мексика), Рамат Ґан (Ізраїль), Бреда (Нідерланди), Львів (Україна), Гродно (Білорусія), Градець-Кралове (Чехія), Каунас (Литва), В’єнна (Франція).

Співпраця зі Львовом

Договір про встановлення партнерських стосунків між містами Вроцлав та Львів підписано 28 листопада 2003 року. Основні сфери співпраці:

  • розвиток молодіжного обміну та всесторонні контакти учнів, студентів, вчителів;
  • співпраця у сфері культури – обмін художніх колективів та представлення досягнень професійних та аматорських мистецьких центрів;
  • сприяння поширенню та регулярному обміну інформацією про проблеми і результати в сфері комунального господарства та економіки міст, беручи участь у конференціях, виставах, ярмарках та контактами економічних палат обох міст;
  • навчання та обмін спеціалістами відповідних міських служб;
  • реалізація співпраці у межах програми „Львів-Вроцлав – програма допомоги”.

 

У лютому 2011 року делегація депутатів Львівської міської ради перебувала з офіційним візитом у м. Вроцлав з метою вивчення структури виконавчих органів Міської Ради Вроцлава. Учасники делегації мали можливість перейняти кращі практики господарювання, працюючи у чотирьох групах: житлово-комунальне господарство, економіка-фінанси-бюджет, соціальних захист-освіта-здоров’я-культура-молодь; управління містом-інформаційна політика-структура виконавчих органів.

У травні 2012 року у Львові відбулось спільне засідання комісій культури та освіти міських рад Вроцлава та Львова.

Позитивним моментом у поглибленні співпраці між містами-побратимами стало впровадження у 2012 році авіарейсу «Львів-Вроцлав».

У грудні 2012 року делегація депутатів Львівської міської ради перебувала з офіційним візитом у м. Вроцлав з метою участі у Фестивалі Viva Ukraina.

У червні 2014 року делегація Львівської міської ради брала участь у VII Фестивалі Калейдоскоп культур у Вроцлаві.

У січні 2015 року делегація Львівської міської ради брала участь у ХІХ Вроцлавській Куті організованій Об’єднанням українців в Польщі (Коло у Вроцлаві).

 

Фото з сайту: http://www.alliance.ua/