×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 123
Неможливо завантажити XML-файл

Краків (Республіка Польща)

2.jpg

Площа – 326,8 км²

Населення – 759 131 осіб.

www.krakow.pl 

Краків (пол. Kraków, повна офіційна назва міста – Столичне королівське місто Краків (пол. Stołeczne Królewskie Miasto Kraków) – адміністративний центр Малопольського воєводства, друге за величиною та кількістю мешканців місто у Польщі після Варшави. Краків – одне з найстаріших міст Польщі з тисячолітньою історією, багатою культурною і архітектурною спадщиною.

 

Історія міста

Автором першого писемного джерела, в якому в 966 р. знайдені перші згадки про Краків, є Ібрахім ібн Якуб. Мовознавець Єжи Налєпа стверджує, що корінь «крак» означає розгалуження ріки, яке нелегко відшукати на карті міста. За легендою, записаною наприкінці XII сторіччя Вінцентом Кадлубком, назва Краків походить від імені князя Крака. Великий польський поет Адам Міцкевич називав Краків «колискою старої Речі Посполитої». У давнину місто називали також «другим Римом». У 1000 році Краків став столицею єпископства, а в 1038 році -  вже столицею держави. Золоте століття для Кракова почалося в XIV столітті – у часи правління Казимира Великого, який був великим меценатом мистецтва та освіти. У 1364 році тут була заснована Краківська академія, яка є другим по черзі заснованим в центральній Європі університетом. Пік розвитку міста припадає на XVI століття і часи правління короля Сигізмунда Старого і його сина Сигізмунда Августа.

 

Визначні місця

Основною визначною пам’яткою Кракова є величний Вавельський замок на пагорбі над Віслою. Вавель – клейнод Кракова та Польщі, історична садиба польських королів. Музейні колекції королівського замку вражають підбіркою творів давніх майстрів, художньо оздоблених меблів, тканин, найбільшою в Європі колекцією гобеленів, королівських регалій, зброї, декорацій. Біля підніжжя Замку, над самою Віслою, є печера Краківського Дракона.

У центрі старого міста знаходиться величезна Ринкова площа (найбільша в Європі), яку оточують кам’яниці та палаци часів XIV століття, які є символом Кракова.Її прикрашають криті торгові Суконні ряди (Sukiennice), готичний костьол Діви Марії (Mariacki), невеликий костьол св. Войцеха, башта Ратуші. Над Ринком височіє могутня брила Маріацької базиліки. Її головна оздоба – вівтар, зроблений Бітом Ствошем із липового дерева, – визнається найціннішим готичним вівтарем у Європі. У районі Плантів – парку, що виник на місці зруйнованих оборонних мурів і тепер оточує Старе Місто, – розташовані виключно культурно-історичні пам’ятки епох готики та ренесансу, а саме костели й монастирі, частини оборонних мурів із вежами та Флоріанською брамою і найбільшим в Європі барбаканом.

Ще однією цікавою пам’яткою Кракова є Ягеллонський університет або Collegium Maius, який був зведений в 1400 році і весь цей час служив головною резиденцією заснованого в 1364 році Краківського університету, а сьогодні є музеєм, присвяченим його історії.

У Кракові знаходиться також найбільший аквапарк Східної Європи.

Цікавою є також дільниця Казімєж у Кракові. Колишнє єврейське місто-сусід Кракова, нині притягує шанувальників і виконавців музики, акторів, поетів. В Казімєжі щороку наприкінці червня – на початку липня проходить Фестиваль єврейської культури, який користується великою популярність.

У 1978 році організація ЮНЕСКО внесла краківське Старе Місто разом із Вавелем та дільницями Казімєж та Страд до першого списку найцінніших пам’яток світової культурної спадщини. У 2000 році Краків було обране культурною столицею Європи.

 

Міста-побратими: Київ (Україна),Левен (Бельгія), Мілан (Італія), Нюрнберґ (ФРН).

Почесні міста-побратими: Куритиба (Бразилія), Ла-Серена (Чилі), Кіто (Еквадор).

Міста-партнери: Бордо (Франція), Братислава (Словацька Республіка), Будапешт (Угорщина), Куско (Перу), Единбург (Великобританія), Фес (Марокко), Флоренція (Італія), Франкфурт-на-Майні (ФРН), Гьотеборг (Швеція), Інсбрук (Австрія), Лейпциг (ФРН), Львів (Україна), Орлеан (Франція), Печ (Угорщина), Рочестер (США), Рим (Італія), Сан-Франциско (США), Санкт-Петербург (Росія), Золотурн (Швейцарія), Тбілісі (Грузія), Вільнюс (Литва).

 

Співпраця зі Львовом

23 жовтня 1995 року було підписано Договір про співпрацю між містами Львів та Краків. Основними сферами співпраці є:

  • обмін досвідом у сфері місцевого самоврядування;
  • сприяння нав’язанню контактів між представниками господарчих формувань;
  • в сфері культури – обмін виставками, митцями, обмін між мистецькими школами, представниками громадсько-культурних товариств та діячами культури;
  • співпраця між закладами освіти, обмін молоддю;
  • розробка спільних туристичних програм.

 

В 2008 – 2012 роках в рамках проведення «Днів Львова у Кракові» та «Днів Кракова у Львові» щороку відбувалися товариські футбольні матчі між депутатами Львівської міської ради та депутатами Ради Міста Краків.

У травні 2013 року делегація Ради міста Краків брала участь у культурних заходах в рамках проведення «Краківського вікенду у Львові».

У жовтні 2013 року Центр молоді імені Генрика Йордана у Кракові спільно з управлінням Секретаріат ради ЛМР  провели І Фестиваль українсько-польської культури “Наша Галичина”.

 

Фото з сайту: http://www.krakow.pl/